Rozgraniczenie nieruchomości, ustalenie granic działki

Istotą rozgraniczenia jest ustalenie, dokąd na gruncie sięga prawo własności właściciela danej nieruchomości gruntowej.

Rozgraniczenie polega na ustaleniu przebiegu granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Nie służy natomiast doprowadzeniu nieruchomości do określonej powierzchni - ta wielkość ma tylko marginalne znaczenie. Rozgraniczyć można wszystkie lub wybrane granice określonej nieruchomości. Rozgraniczenie prowadzi wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta, na wniosek zgłaszającego. Wnioskodawca może wskazać geodetę, który ma przeprowadzić postępowanie rozgraniczeniowe.

Czynności ustalenia przebiegu granic wykonuje geodeta, biorąc pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty. W przypadku braku tych danych, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.


Z czynności ustalenia przebiegu granic sporządza się protokół graniczny lub akt ugody. Wójt, burmistrz, prezydent miasta, wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron. Strona niezadowolona z ustalenia przebiegu granicy może żądać, w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji w sprawie, przekazania sprawy sądowi.

Jeżeli w razie sporu nie dojdzie do zawarcia ugody, upoważniony geodeta tymczasowo utrwala punkty graniczne według ostatniego stanu spokojnego posiadania, dokumentów i wskazań stron, oznacza je na szkicu granicznym, sporządza opinię i całość dokumentacji przekazuje właściwemu wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, który przekazuje sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi. Sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.

Script logo